Umeå, Ekonomiassistent

OBS: ANSÖKNINGSTIDEN HAR PASSERAT!

Visa aktuella jobb i denna kategori.

Ekonomiadministratör, 75%

Umeå universitet söker...
Vid Umeå universitet finns världsledande forskning inom flera områden. Vi erbjuder ett attraktivt utbud av utbildningar och goda studiemiljöer. Campus utgör en inspirerande miljö för de 4 000 anställda och******studenter som valt oss. För oss är det självklart att sträva efter jämställdhet och mångfald. Vi samarbetar gärna med näringsliv och organisationer i regionen och övriga världen. Tillsammans står vi inför spännande utmaningar och stora möjligheter.

Ekonomiadministratör, 75%
Diarienummer (dnr): ******

Idé- och samhällsstudier är en stor institution vid Humanistisk fakultet, och bedriver undervisning och forskning inom flera ämnen: arkeologi, filosofi med vetenskapsteori, historia, idéhistoria, religionsvetenskap och teologi.

Vid institutionen arbetar ett antal mycket framgångsrika forskare och forskargrupper inom vetenskapliga miljöer som på olika sätt utmärkt sig som framstående. Dessutom finns en nationell resurs inom institutionens verksamhetsområde, det Miljöarkeologiska laboratoriet.

Institutionens lärare och forskare är verksamma inom populärvetenskap och forskningsinformation och deltar i stor utsträckning i kultur- och samhällsdebatt. Institutionen samverkar även med andra ämnen och fakulteter inom universitetet, t ex inom lärarutbildningen, och med undervisningsinsatser inom områden där institutionens lärare har särskild kompetens, bl a vetenskapsteori, etik, genus och mångfaldsfrågor

Anställningen gäller i första hand 1 år.

Arbetsuppgifterna omfattar i huvudsak:
* Att ta fram underlag samt bistå vid upprättande av budget, budgetuppföljning och bokslut
* Att hantera EU-projekt
* Att ansvara för fakturahantering, reseräkningar, externfakturering, arvodesräkningar/utlägg och inventarieregistrering
* Att ansvara för beställning av material och resor
* Att utföra administrativa uppgifter i samband med möten, konferenser, besök och dylikt
* Att lämna meddelanden och förmedla information mm

Vi behöver en utåtriktad person som kan arbeta självständigt och ta eget ansvar, har god planeringsförmåga och är bra på att samarbeta. Du är noggrann och har lätt för att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Datorvana och erfarenhet av datoriserade administrativa system är nödvändiga förutsättningar för arbetet (universitetet använder sig för närvarande av LADOK, Raindance, Primula).

Närmare upplysningar lämnas av prefekt Lena Eskilsson, ******, ****** eller administrativa samordnaren Kristina Adolfsson-Jacobsson, ******, ******

Facklig information lämnas av SACO, tel******, SEKO, tel******samt ST, tel******.

Din ansökan skall vara inkommen till Umeå universitet senast******.

Skriv ut

Företag

Umeå universitet
  Umeå universitet söker...   Ekonom och Jurist med EU-kunskap Umeå... Mer om Umeå universitet

Plats

Anställningsform

- Deltid

ID

99068

Kategori

Utbildningsnivå

Arbetslivserfarenhet

Liknande jobb